Ενημέρωση σχετικά με την ανάληψη υπηρεσίας εκπαιδευτικών

Ενημέρωση σχετικά με την ανάληψη υπηρεσίας εκπαιδευτικών

Σχολικό έτος 2018-2019

Οι αναλήψεις υπηρεσίας των εκπαιδευτικών, όπου αυτές απαιτούνται, θα πραγματοποιηθούν με τη λήξη του διδακτικού έτους, ως εξής:

1. Οι νεομετατιθέμενοι εκπαιδευτικοί από άλλους Νομούς, θα υποβάλουν ανάληψη υπηρεσίας είτε αυτοπροσώπως, είτε με fax, είτε με e-mail στη σχολική μονάδα όπου τοποθετήθηκαν οργανικά.

2. Οι εκπαιδευτικοί που κατά το τρέχον σχολικό έτος 2018-2019 υπηρετούσαν στη σχολική μονάδα της οργανικής τους θέσης, ΔΕΝ θα υποβάλουν ανάληψη υπηρεσίας.

3. Οι εκπαιδευτικοί που κατά το τρέχον σχολικό έτος 2018-2019 βρίσκονται στη ΔΙΑΘΕΣΗ του ΠΥΣΠΕ, δεν θα υποβάλουν ανάληψη υπηρεσίας, καθώς η προσωρινή τοποθέτησή τους στο σχολείο ισχύει μέχρι 31-08-2019.

4. Οι εκπαιδευτικοί που έχουν οργανική θέση σε σχολείο που είναι σε ΑΝΑΣΤΟΛΗ λειτουργίας, θα υποβάλουν ανάληψη υπηρεσίας στη Διεύθυνση Π.Ε. Έβρου, καθώς η προσωρινή τοποθέτησή τους στο σχολείο υπηρέτησης ισχύει μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους.

5. Οι εκπαιδευτικοί που κατά το τρέχον σχολικό έτος 2018-2019 υπηρετούν σε άλλο σχολείο από αυτό που έχουν οργανική θέση, με απόσπαση εντός Π.Υ.Σ.Π.Ε., θα υποβάλουν ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο της οργανικής τους. Η αναφορά ανάληψης θα διαβιβαστεί στο Τμήμα Α΄ Διοικητικού της Διεύθυνσης Π.Ε. Έβρου από τους Διευθυντές/Προϊσταμένους των σχολείων.

6. Οι εκπαιδευτικοί που κατά το τρέχον σχολικό έτος 2018-2019 υπηρετούσαν σε άλλο Π.Υ.Σ.Π.Ε., θα υποβάλουν ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο της οργανικής τους, είτε αυτοπροσώπως είτε με φαξ, είτε με e-mail. Οι Διευθυντές των σχολείων οργανικής θα πρέπει να έρθουν σε επικοινωνία με τους εκπαιδευτικούς και στην συνέχεια να διαβιβάσουν τις αναλήψεις στο Τμήμα Α΄Διοικητικού  της Διεύθυνσης Π.Ε Έβρου.

Διαδικασία ανάληψης υπηρεσίας εκπαιδευτικού προσωπικού Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης