Κανόνες λειτουργίας

από Διαχειριστής Ιστότοπου
Ασφάλεια εκπαιδευτικού ιστότοπου

Κανόνες λειτουργίας εκπαιδευτικού ιστότοπου

Οι ακόλουθοι κανόνες λειτουργίας θεσπίστηκαν ώστε να διασφαλίσουν την ομαλή λειτουργία του συγκεκριμένου χώρου.  Η επίσκεψη και η συμμετοχή σας στο διαδικτυακό μας χώρο σημαίνει την πλήρη αποδοχή των κανόνων λειτουργίας. Παρακαλούμε ελέγξτε συχνά την παρούσα σελίδα για την ύπαρξη συμπληρωματικών κανόνων οι οποίοι μπορούν να προκύψουν ανάλογα με τις συνθήκες που διαμορφώνονται από τη λειτουργία του χώρου.

*************

1. Η χρήση του δικτυακού αυτού τόπου υπόκειται στις διατάξεις των ελληνικών και των διεθνών νόμων και στις επιταγές του εθιμικού δικαίου. Όλο το περιεχόμενο του χώρου προσφέρεται στους επισκέπτες και στα μέλη για προσωπική χρήση και μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς, και σε καμία περίπτωση για εμπορικούς. Υπάρχει η δυνατότητα να τροποποιείται ή να αφαιρείται περιεχόμενο από τους διαχειριστές χωρίς καμία προειδοποίηση αρκεί βέβαια να υπάρχει σοβαρός λόγος. Το περιεχόμενο των άρθρων προσφέρεται στους αναγνώστες για ανάγνωση και χρήση. Επιτρέπονται οι παραπομπές (links) άλλων διαδικτυακών τόπων προς άρθρα του συγκεκριμένου χώρου. Απαγορεύεται η αναπαραγωγή φωτογραφιών του εκπαιδευτικού ιστότοπου σ` άλλες ιστοσελίδες ή (ηλεκτρονικά – έντυπα) μέσα.

*************

2. Οι φωτογραφίες του χώρου είναι απαραίτητο να έχουν σχέση με τις σχολικές δραστηριότητες και να απεικονίζουν στιγμές τις σχολικής ζωής. Δεν πρέπει να είναι προσωπικές.

2.1. Η δημοσίευση φωτογραφιών με πρόσωπα μαθητών επιτρέπεται μόνο όταν αυτή γίνεται με υλικό α) μακρινής λήψης β) απεικονίζει ομάδα παιδιών γ) γίνεται χρήση καλλιτεχνικού φίλτρου δ) σε εκδηλώσεις παρακολούθησης κοινού ε) χωρίς να υπάρχει παράλληλη αναφορά σε προσωπικά στοιχεία μαθητών.

2.2. Η δημοσίευση video (π.χ. σε περίπτωση συμμετοχής σε διαγωνισμό ή Ευρωπαϊκό έργο) απαιτεί τη γραπτή άδεια γονέα ή κηδεμόνα.

Σύμφωνα με τον αρμόδιο φορέα ΑΠΔΠΧ, οι φωτογραφίες αποτελούν δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, σύμφωνα με τα οριζόμενα στη διάταξη του άρθρου 2 στοιχ. α΄ του ν.2472/1997, στο μέτρο που από αυτές δύνανται να προσδιοριστούν, άμεσα ή έμμεσα, τα υποκείμενα των δεδομένων. Σύμφωνα με το άρθρο 5 του ίδιου νόμου, η επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα επιτρέπεται μόνον όταν το υποκείμενο των δεδομένων έχει δώσει τη συγκατάθεσή του.

3. Ο διαδικτυακός χώρος προσφέρει καθαρά εκπαιδευτικό περιεχόμενο και βασίζεται στους όρους που έχει θεσπίσει το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.  Συγκεκριμένα «το περιεχόμενο των άρθρων που αναρτώνται στον σχολικό ιστότοπο θα πρέπει: Να χαρακτηρίζεται από το σεβασμό και την εξασφάλιση της ελευθερίας στην έκφραση κάθε μέλους του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου και του Διαδικτύου γενικότερα. Να μην προσβάλλει άλλους χρήστες του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου και του Διαδικτύου γενικότερα και να ακολουθεί τους νόμους, τα χρηστά ήθη και τα ήθη χρήσης του Διαδικτύου. Να μην αλλοιώνει ή να έρχεται σε αντίθεση με τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου. Να είναι σύμφωνο με τον σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και τις διάφορες μειονότητες».

*************

4. Στον εκπαιδευτικό ιστότοπο μπορεί να χρησιμοποιούνται ανεξάρτητες – δωρεάν υπηρεσίες του διαδικτύου (π.χ. Google Maps) που αυξάνουν τις δυνατότητες του χώρου και προσφέρουν πρόσβαση σε μεγαλύτερο όγκο περιεχομένου ή διευκολύνουν την επικοινωνία των επισκεπτών. Πρέπει να αποφεύγεται η ενσωμάτωση των υπηρεσιών που προσφέρονται με την προβολή διαφημιστικών μηνυμάτων.

*************

5. Οι διαχειριστές του χώρου δικαιούνται να αλλάζουν, χωρίς προειδοποίηση, το περιεχόμενο των κανόνων ανάλογα με τις συνθήκες λειτουργίας και τον τρόπο συμπεριφοράς των επισκεπτών.

*************

7. Ο εκπαιδευτικός μας ιστότοπος χρησιμοποιεί φωτογραφίες και εικονίδια από διαδικτυακές υπηρεσίες παροχής δωρεάν πολυμεσικού περιεχομένου για εκπαιδευτική χρήση (όπως freedigitalphotos.net και iconspedia.com) για την υποστήριξη ή την συμπλήρωση του περιεχομένου των άρθρων. Στις φωτογραφίες από το διαδικτυακό τόπο freedigitalphotos.net εμφανίζεται, κάτω δεξιά, το ψευδώνυμο του δημιουργού στη συγκεκριμένη υπηρεσία.

7.1 Η δημιουργία του παρακάτω λογότυπου έγινε από υπαλλήλους της υπηρεσίας προκειμένου να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά στα γραφικά του ιστότοπου της Διεύθυνσης. Η χρήση του ξεκίνησε από το 2015 (αναφορά 21 Νοεμβρίου 2015) στη διεύθυνση  www.dipe-evrou.mysch.gr (αναφορά 11 Μαρτίου 2016).

*************

Αν κάποιος επισκέπτης εντοπίσει άρθρο, φωτογραφία και γενικά υλικό ή συμπεριφορά που παραβιάζει τους παραπάνω κανόνες τότε μπορεί να επικοινωνήσει άμεσα με κάποιον από τους διαχειριστές του εκπαιδευτικού μας ιστότοπου.

Σας ευχόμαστε καλή πλοήγηση στις σελίδες του ιστότοπού μας!

Έχει διαβαστεί 5831 φορές
Σάββατο 27 Απριλίου 2024

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

Έχουμε online 39 επισκέπτες και 0 μέλη.