Σύνδεσμοι

από Διαχειριστής Ιστότοπου
Σύνδεσμοι ιστότοπων

Χρήσιμοι σύνδεσμοι διαδικτυακών υπηρεσιών

Έχουν δημιουργηθεί αρκετές διαδικτυακές εφαρμογές που επιτρέπουν την άμεση διαχείριση εκπαιδευτικών, διοικητικών, οικονομικών θεμάτων της σχολικής μονάδας και του προσωπικού της. Οι περισσότερες εφαρμογές βρίσκονται συγκεντρωμένες στην ομάδα των παρακάτω συνδέσμων.

01.mySchool του Π.Σ.Δ.

To mySchool είναι ένα νέο πληροφοριακό σύστημα του Υπουργείου Παιδείας που αποσκοπεί στη λειτουργική ενοποίηση κι επέκταση των μηχανογραφικών εφαρμογών της εκπαιδευτικής κοινότητας.

02.Διαχείριση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

Εφαρμογή διαχείρισης μηνυμάτων (αποστολή, λήψη, οργάνωση) της ηλεκτρονικής διεύθυνσης του σχολείου.

03.Διεύθυνση εκδόσεων

Η Διεύθυνση Εκδόσεων του Ινστιτούτου Τεχνολογίας Υπολογιστών & Εκδόσεων οργανώνει, συντονίζει και υλοποιεί τη διαδικασία παραγωγής και διανομής των διδακτικών βιβλίων σε όλα τα δημόσια σχολεία της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας.

04.Stop Bullying

Δίκτυο Πρόληψης και Αντιμετώπισης των Φαινομένων Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού.

05.e-aitisi του Π.Σ.Δ.

Ολοκληρωμένο πληροφοριακό σύστημα διαχείρισης προσωπικού πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

06.Μητρώου Ανθρώπινου Δυναμικού

Το νέο σύστημα απογραφής του Μητρώου Ανθρώπινου Δυναμικού του Ελληνικού Δημοσίου.

07. B-epipedo Επιμόρφωση Τ.Π.Ε.

Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για την αξιοποίηση και την εφαρμογή των Τ.Π.Ε. στη διδακτική πράξη.

08. Κτιριακές Υποδομές Α.Ε.

Αιτήματα εξοπλιστικών ειδών από σχολικές μονάδες.

09.Εφαρμογή Πληροφόρησης Μισθοδοτούμενων

Μισθοδοσία υπαλλήλων με αναδρομικά στοιχεία από το έτος που εντάχθηκε ο φορέας τους στην Ε.Α.Π. (TAXISnet)

10.Ψηφιακή Ιστορική Συλλογή Σχολικών Εγχειριδίων του Ι.Ε.Π.

Αναζήτηση και προβολή αποθηκευμένων συγγραμμάτων στην Ψηφιακή Ιστορική Συλλογή Σχολικών Εγχειριδίων του Ι.Ε.Π.

11.Δ/νση Πολιτικής Προστασίας Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης

Πληροφορίες και ενημέρωση από την Αυτοτελή Διεύθυνση Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης

12.Καταγραφή και Αναβάθμιση Ψηφιακών Υποδομών Σχολείων

Η αναβάθμιση αφορά συγκεκριμένες παρεμβάσεις στις ψηφιακές υποδομές του σχολείου που βελτιώνουν την παιδαγωγική–διδακτική διαδικασία. Θα στηρίζεται σε ανοιχτές τεχνολογίες και πρότυπα, θα αφορά υπολογιστές, συστήματα ρομποτικής και αισθητήρων, τρισδιάστατους εκτυπωτές και βοηθητικό εξοπλισμό. Η σύνδεση απαιτεί κωδικούς του Π.Σ.Δ. (αλληλογραφίας e-mail).

13.Ενιαίο Μητρώο Ασφάλισης-Ασφαλιστικής Ικανότητας «ΑΤΛΑΣ»

Το Σύστημα «ΑΤΛΑΣ» είναι το σύγχρονο ολοκληρωμένο σύστημα της κοινωνικής ασφάλισης που συγκεντρώνει την Ασφαλιστική Ιστορία και την Ασφαλιστική Ικανότητα για όλους τους ασφαλισμένους της χώρας.

14.Ο.Π.Σ.Υ.Δ.

Η δικτυακή πύλη του ΟΠΣΥΔ είναι ένα ενιαίο πληροφοριακό σύστημα για την ηλεκτρονική υποβολή αιτήσεων και την διαχείριση προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελληνική επικράτεια.

15.Σύστημα Διαχείρισης Μητρώου Εκπαιδευτικών του Π.Σ.Δ.

Το Online Σύστημα Διαχείρισης Μητρώου Εκπαιδευτικών και Υποβολής Αιτήσεων Μεταθέσεων Αιτήσεων Μεταθέσεων

Έχει διαβαστεί 3931 φορές
Κυριακή 28 Απριλίου 2024

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

Έχουμε online 42 επισκέπτες και 0 μέλη.