Πρόγραμμα Τηλεκπαιδεύσεων Πρεσβευτών eTWINNING για τις περιοχές Αν.Μακεδονίας και Θράκης

Σχολικό Έτος 2023-2024

Τηλεκπαιδεύσεις που υλοποιούνται από το εθελοντικό σώμα Ελλήνων και Ελληνίδων εκπαιδευτικών - πρεσβευτών ‘eTwinning’ για το σχολικό έτος 2023-2024 στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής δράσης eTwinning.

Το «eTwinning» - η Κοινότητα των Σχολείων της Ευρώπης - αποτελεί πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές χώρες της Ευρώπης, και όχι μόνο, συνεργάζονται για την υλοποίηση «eTwinning» έργων με τη χρήση εργαλείων Τεχνολογίας Πληροφοριών και Επικοινωνίας (Τ.Π.Ε.) μέσα από την Ευρωπαϊκή Πλατφόρμα Σχολικής Εκπαίδευσης «European School Education Platform-ESEP». Το ευρωπαϊκό Πρόγραμμα «eTwinning» προωθεί τις υπερεθνικές συνεργατικές δραστηριότητες αλλά και τη μάθηση STEAM με σημαντικά παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη.

Η Ευρωπαϊκή Πλατφόρμα Σχολικής Εκπαίδευσης ξεκίνησε να λειτουργεί για πρώτη φορά το έτος 2022 με στόχο να αποτελέσει έναν ασφαλή διαδικτυακό χώρο συνάντησης όλων των ενδιαφερόμενων φορέων στον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης και κατάρτισης προσφέροντας ευρύ φάσμα δυνατοτήτων δικτύωσης.

Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023

eTWINNING - Twinspace

Ημερίδα για Προχωρημένους 1

Ημερομηνία: 24 Νοέμβριος 2023
Τοποθεσία: Διαδίκτυο
Οι ενδιαφερόμενοι/ες εκπαιδευτικοί υποβάλλουν ηλεκτρονικά αίτηση συμμετοχής ακολουθώντας τον αναφερόμενο σύνδεσμο εγγραφής. Επίσης, στον ιστότοπο του Εθνικού Οργανισμού Υποστήριξης στην ενότητα «Τηλεκπαιδεύσεις-Webinars» (https://www.etwinning.gr/news/webinars) υπάρχουν σύνδεσμοι εγγραφής για όλες τις προγραμματιζόμενες τηλεκπαιδεύσεις που πραγματοποιούνται στην ελληνική επικράτεια.
Twinspace
Αρβανιτίδου Μαριάνθη, Καπόγλου Χρυσοβαλάντου
Το TwinSpace είναι ένα πολύγλωσσο εργαλείο σχεδιασμένο ειδικά για τα eTwinning έργα.

Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023

eTWINNING - Σχεδιασμός ενός Ποιοτικού, Συνεργατικού eTwinning έργου

Ημερίδα για Προχωρημένους 2

Ημερομηνία: 01 Δεκέμβριος 2023
Σχεδιασμός ενός Ποιοτικού, Συνεργατικού eTwinning έργου
Αρβανιτίδου Μαριάνθη, Καπόγλου Χρυσοβαλάντου
Σημαντικό ρόλο διαδραματίζει το εθελοντικό σώμα των Ελλήνων και Ελληνίδων εκπαιδευτικών - πρεσβευτών eTwinning, που αναλαμβάνουν καθοδηγητικό ρόλο για τους/τις εκπαιδευτικούς των περιοχών ευθύνης τους όσον αφορά στον σχεδιασμό και την υλοποίηση των «eTwinning» έργων.

Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2023

eTWINNING - eTwinning Schools

Ημερίδα για Προχωρημένους 3

Ημερομηνία: 08 Δεκέμβριος 2023
eTwinning Schools

Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023

eTWINNING - eTwinning και Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Συνεργατικές δράσεις για την Καλλιέργεια Γνώσεων, Δεξιοτήτων και Ικανοτήτων

Ημερομηνία: 15 Δεκέμβριος 2023
eTwinning και Εργαστήρια Δεξιοτήτων
Αρβανιτίδου Μαριάνθη, Καπόγλου Χρυσοβαλάντου
Σημαντικό ρόλο διαδραματίζει το εθελοντικό σώμα των Ελλήνων και Ελληνίδων εκπαιδευτικών - πρεσβευτών ‘eTwinning’, που αναλαμβάνουν καθοδηγητικό ρόλο για τους/τις εκπαιδευτικούς των περιοχών ευθύνης τους όσον αφορά στον σχεδιασμό και την υλοποίηση των «eTwinning» έργων.

Πέμπτη 09 Μαϊου 2024