Δρ Σεραφείμ Ευαγγελία

Δήμητρας 19, 68131 Αλεξανδρούπολη

symdim-evr2 [at] sch.gr

Η σχολική σύμβουλος της 2ης εκπαιδευτικής περιφέρειας προσφέρει την επιστημονική και παιδαγωγική καθοδήγηση των εκπαιδευτικών που είναι τοποθετημένοι στις παρακάτω σχολικές μονάδες του Νομού Έβρου:

Πειραματικό Δ.Σ. Αλεξανδρούπολης, 2ο Δ.Σ. Αλεξανδρούπολης, 3ο Δ.Σ. Αλεξανδρούπολης, 9ο Δ.Σ. Αλεξανδρούπολης, 10o Δ.Σ. Αλεξανδρούπολης, 12ο Δ.Σ. Αλεξανδρούπολης, Δ.Σ. Άνθειας, Δ.Σ. Απαλού, Δ.Σ. Άβαντα, Δ.Σ. Λουτρού.

Σύντομο βιογραφικό σημείωμα

Εισαγωγικό Σεμινάριο

Σχέσεις σχολείου και οικογένειας

Επιμορφωτικό υλικό - παρουσίαση

Εισαγωγικό Σεμινάριο Ακαδημαϊκού Έτους 2016-17 (01-09-2016).

Λήψη της παρουσίασης (MS Powerpoint)

Παρουσίαση

Παιχνίδια Αυλής

Επιμορφωτικό υλικό - παρουσίαση

Οι εισηγήσεις του Σεμιναρίου «Παιχνίδια Αυλής» που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 23.02.2016 στο Δημοτικό Σχολείου Ν.Χηλής.

Σχολική Αυλή – ένας ζωτικός χώρος για την ανάπτυξη των μαθητών/τριών.

Παιχνίδια αυλής και διαχείρισης διαλείμματος.

Παρουσίαση

Η Διοίκηση – Ηγεσία στο ελληνικό σχολείο

Επιμορφωτικό υλικό - παρουσίαση

Το υλικό παρουσίασης του κ.Κουτούζη στην επιμορφωτική εκδήλωση του ΠΕΚ Αλεξανδρούπολης που πραγματοποιήθηκε στις 15-16/12/2015 με θέμα: «Η επικοινωνία στην Εκπαιδευτική Μονάδα και η επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών».

Λήψη της παρουσίασης     Λήψη της παρουσίασης σε PDF

Stop-bullying

Το φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας

Επιμορφωτικό υλικό σε PDF αρχεία

Η σχολική βία και ο εκφοβισμός (ΣΒΕ) είναι ένα πολυδιάστατο κοινωνικό φαινόμενο με ανησυχητικές διαστάσεις και βλαβερές συνέπειες στην ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού και στη διαδικασία της  μάθησής  του. Στόχος του επιμορφωτικού υλικού είναι να διαφωτίσει το κοινωνικό αυτό φαινόμενο και να προσφέρει τρόπους αντιμετώπισης.

Παιδική Λογοτεχνία

Η Διδασκαλία της Παιδικής Λογοτεχνίας στην Π.Ε.

Επιμορφωτικό υλικό

Το κείμενο αναφοράς και η παρουσίαση του σεμιναρίου με θέμα Διδάσκοντας Λογοτεχνία του σχολικού έτους 2012-2013.

Λήψη του κειμένου  Λήψη της παρουσίασης  Εγκύκλιος Σεμιναρίου

Η διδασκαλία της Ορθογραφίας

Η Διδασκαλία της Ορθογραφίας

Επιμορφωτικό υλικό

Οι ενδεδειγμένοι τρόποι διαχείρισης των λαθών των μαθητών και οι τρόποι διδασκαλίας της παραγωγής γραπτού λόγου.

Λήψη του αρχείου

Σεμινάριο

Τα Χαρισματικά Παιδιά

Επιμορφωτικό υλικό

Το υλικό του σεμιναρίου της Δευτέρας 15 Οκτωβρίου 2012 για τα χαρισματικά παιδιά που παρουσίασε η κ.Γκαρή σε εκπαιδευτικούς της περιοχής μας.

Λήψη του αρχείου

H διοίκηση του σχολείου

Επιμορφωτικό υλικό - παρουσίαση

Παρουσιάσεις με θέματα: «Ο διευθυντής και ο αυτοσεβασμός του εκπαιδευτικού στη διοίκηση του σχολείου» και «Μετασχηματική ηγεσία» από το σεμινάριο των Διευθυντών Δ.Σ., Σεπτέμβριος 2011.

Λήψη των παρουσιάσεων

Στήριξη μουσουλμάνων μαθητών

Επιμορφωτικό υλικό - παρουσίαση

Παρουσίαση με θέμα «Η στήριξη των μουσουλμάνων μαθητών δια της φοίτησής τους σε παράλληλα τμήματα».

Λήψη της παρουσίασης