38ος Πανελλήνιος (66ος Πανευρωπαϊκός) Μαθητικός Διαγωνισμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας των Σχολείων

Αρ.Πρωτ.Δ/νσης: 2609/06-03-2019

Σας ενημερώνουμε ότι, όπως κάθε χρόνο, διοργανώνεται και αυτή τη χρονιά ο Πανελλήνιος/Πανευρωπαϊκός Διαγωνισμός της Επιτροπής Europe at School που απευθύνεται σε μαθητές/-τριες Ε’ και Στ’ τάξης Δημοτικών Σχολείων και όλων των τάξεων Γυμνασίων και Λυκείων, τόσο εντός όσο και εκτός των συνόρων της Ελλάδας, δηλαδή και σε σχολεία όπου φοιτούν παιδιά ομογενών. Το γενικό θέμα για το 2019 είναι: «Ο πολιτισμός ως πεδίο συμφιλίωσης και αποδοχής της ετερότητας των λαών: Πώς οι λαοί έρχονται κοντά μέσω της πολιτιστικής και πολιτισμικής ανταλλαγής, δημιουργίας και έκφρασης [προφορική και γραπτή λαϊκή λογοτεχνία, παραδοσιακή και σύγχρονη τέχνη, μουσική, χορός]».

Λήψη του αρχείου    Λήψη του αρχείου

Πέμπτη 09 Μαϊου 2024