Κάνω ραδιόφωνο στο European School Radio - Παραγωγή Δημοσιογραφικής Εκπομπής

Κάνω ραδιόφωνο στο European School Radio - Παραγωγή Δημοσιογραφικής Εκπομπής

Αρ.Πρωτ.Δ/νσης: 11877/20-11-2019

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Κάνω ραδιόφωνο στο European School Radio- Παραγωγή Δημοσιογραφικής Εκπομπής”, υλοποιείται για 5η συνεχή χρονιά στη Θεσσαλονίκη! Το μοναδικό δημοσιογραφικό πρόγραμμα, που απευθύνεται στις σχολικές ραδιοφωνικές ομάδες της Ελλάδας και προάγει την Οπτικοακουστική Παιδεία καλλιεργώντας τον Ειδησεογραφικό Γραμματισμό, καθώς και τον Γραμματισμό στα Μέσα και στην Πληροφορία! Στο πρόγραμμα μπορούν να συμμετέχουν μαθητές των δύο τελευταίων τάξεων του Δημοτικού και μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων. Παράλληλα, δίνεται η δυνατότητα επιμόρφωσης στους εκπαιδευτικούς, από το Τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και από την Ένωση Συντακτών Ημερησίων Εφημερίδων Μακεδονίας- Θράκης. Στην τελική φάση, εκπαιδεύονται βιωματικά οι μαθητές με τρίωρη εκπαιδευτική επίσκεψη στο ραδιοφωνικό στούντιο του Τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής και Ηλεκτρονικών Μηχανικών του Διεθνούς Πανεπιστημίου Ελλάδας.

Η φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος είναι ανοιχτή μέχρι τέλη Νοεμβρίου

Λήψη της έγκρισης   Μετάβαση στην ιστοσελίδα

Σάββατο 11 Μαϊου 2024